Gratulacje. Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może"
zostały zakceptowane. Twoja szkoła otrzymuje tytuł Szkoły w Ruchu!
2014.05.27 - 06.05 (obszar 5) Obóz rowerowy.
Organizujemy obóz rowerowo- językowo - przyrodniczy na duńskiej wyspie Bornholm.
Link
2014.03.29 (obszar 5) Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa Gimnazjum nr 1 - Paprocany - Rezerwat Babczyna Dolina - Gimnazjum nr 1.
Galeria i opis
2014.03.25 (obszar 1) Ćwiczenia wzmacniajace przy muzyce.
Zajęcia prowadzone przez panią Ewę Glaz w klasach drugich dziewcząt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające przy muzyce.
CELE LEKCJI:
- rozbudzenie
zainteresowania fittnesem
- dbałość o
prawidłową postawę ciała
- kształtowanie
swojej koordynacji ruchowej
METODY:
prowadzenia
zajęć
- naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu, zabawowa
- zdobywania i przekazywania wiadomości i umiejętności pokaz i objaśnienie, pogadanka
- naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu, zabawowa
- zdobywania i przekazywania wiadomości i umiejętności pokaz i objaśnienie, pogadanka
FORMY:
- frontalna,
rozsypka
TOK ZAJĘĆ
Zbiórka i
sprawdzenie obecności.
Podanie tematu
lekcji.
ROZGRZEWKA
1. Poprzez
wspięcie na palcach unosimy ramiora w górę wykonujemy wdech, opuszczamy wydech
x 4.
2. Nogi na
szerokość bioder unosimy ramiona do góry z wydechem unosimy kolano do góry a
łokcie przenisimy do boku. Nogi pracują na zmianę, prawa lewa x 16.
3. Nogi na
szerokość bioder, ramiona ugięte w łokciach do kąta prostego. Równocześnie
unosimy kolano w górę i ściągamy ramiona do siebie x 16.
4. Pozycja
wyjściowa j.w. Unosimy kolano w górę, równocześnie prostujemy nogę w kolanie i
ściągamy ramiona do siebie. Seria powtórzeń na prawą i lewą nogę x 16.
5. Nogi razem,
ugięte w kolanach. Pracują same ramiona, w górę bok i wracają do bioder x 16.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Nogi na szerokość
biober:
- ramiona przenosimy do przodu lekko ugięte w
łokciach. Poprzez wspięcie na palcach przenosimy ramiona do boku, schodzimy do półprzysiadu
łączymy ramiona przód x 16.
- ramiona otwarte szeroko. Uginamy do kąta
prostego x16.
- ramiona z przodu. Uginamy do kąta prostego x
16.
W półprzysiadzie:
- przenosimy ramiona w tył i do przodu x12.
-
ramiona z tyłu, pracujemy ruchem pulsacyjnym. Staramy się złączyć
łopatki x 12.
-
ramiona z tyłu, uginamy w łokciach i prostujemy. Łokcie nieruchomo x 12.
-
ramiona z przodu otwieramy szeroko i łączymy x 12.
Nogi na szerokość
biober:
- unosimy kolano w
górę i przechodzimy w tył do wypadu. Na koniec pogłębiamy wypad. Seria
powtórzeń na prawą i lewą nogę 2x 8.
- przechodzimy do
półprzysiady, ramiona z przodu. Wstajemy ramiona ściągamy do bioder. Pogłębiamy
przysiad 2 x 8.
Nogi szeroko:
- schodzimy
szeroko tak, aby kolana znalazły się w jadnej linii z biodrami a kolana nad
stopami. W górę unosimy ramiona przechodząc na palce, w dół opuszczamy.
Odrywamy tylko pięty od podłoża 2 x 8 .
Nogi razem:
- unosimy nogę do
boku i opuszczamy. Ruchem pulsacyjnym pracujemy nogą w górze. Seria powtórzeń
na prawą i lewą nogę 2 x 12.
W leżeniu na
plecach:
- nogi uginamy w
kolanach, ramiona wzdłuż tułowia. Unosimy biodra w górę i opuszczamy. Trzymamy
biobra w górze i napinamy mięśnie pośladkowe. 2 x 12.
- biodra
uniesione, unosimy jedną nogę w górę i opuszczamy. Seria powtórzeń na prawą i
lewą nogę 2 x 12.
W leżeniu na boku:
- łokieć ułożony
pod barkiem, łamiemy się w pół. Unosimy nogę i opuszczamy, nie kładziemy.
Przenosimy nogę do przody i tyłu. Kółka do przodu. Seria powtórzeń na prawą i
lewą nogę 3 x 12.
W leżeniu na
brzuchu dłonie układamy pod brodą, nogi na szerokość bioder:
- unosimy nogi w
górę i opuszczamy x 8.
- nogi otwieramy i
zamykamy x 8.
- nogi pracują na
zmianę góra – dół x 16.
Całość powtarzamy
2 razy.
W klęku podpartym:
- dłonie pod
barkami, ramiona lekko ugięte w łokciach, kolana pod biodrami unosimy nogę
ugiętą w kolanie w górę. Utrzymujemy w górze i pracujemy ruchem pulsacyjnym.
Seria powtórzeń na prawą i lewą nogę 2 x 12.
W leżeniu na plecach:
- nogi ugięte w
kolanach, odrywamy łopatki od podłoża, ramiona lekko ugięte w łokciach pracują ruchem
pulsacyjnym góra – dół. Modyfikujemy ustawienie nóg: kąt prosty, wyprostowane.
- nogi uniesione
do kąta prostego, ramiona pracują naprzemiennie przód – tył. Dodajemy nogi
naprzemiennie z ramionami x 16.
- pracują same
nogi uginamy – prostujemy x 16.
- kolana szeroko,
stopy złączone, dłonie na szyi, łokcie otwarte. Odrywamy łopatki od podłoża i
pogłębiamy x 16.
ĆWICZENIA
ROZCIĄGAJĄCE
W leżeniu na plecach:
- unosimy kolano
prawej nogi do kąta prostego, stopę lewej nogi układamy na prawym kolanie – delikatnie
naciągamy. Zmiana nóg.
W siadzie prostym:
- prawa noga
prosta w kolanie, lewą stopę ustawiamy zewnętrznie przy prawym kolanie, lewy
łokieć na prawe kolano delikatnie naciągamy, prawa dłoń na podłożu i skręcamy
się w prawą stronę. Zmiana nóg.
W pozycji stojąc:
- ciężar ciała na
prawej nodze, lewą stopę dociągamy do pośladka, a prawe ramie unosimy w górę.
Zmiana stron.
- w lekkim
rozkroku, lewa dłoń na biodro, prawe ramie do boku i wykonujemy skłon. Zmiana stron.2014.03.21 (obszar 2) Trening siłowy, kształtowanie siły mięśniowej.
Zajęcia prowadzone przez pana Janusza Szostaka na siłowni plenerowej na Sublach
2014.03.18 (obszar 5) Wewnątrzszkolny turniej tenisa stołowego
Wewnątrzszkolny turniej tenisa stołowego zorganizowany przez uczniów w ramach projektu pod opieką pana Janusza Szostaka. Po zaciętej rywalizacji przy stole zwyciężył Krzysztof Goncerz. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Błąkała, Piotr Fortuna, Maciej Ostolski, Mariusz Smoliński. Gratulujemy.
2014.03.17 (obszar 2) Mini siłownia na powietrzu.
Zajęcia prowadzone przez pana Rafała Falkowskiego na siłowni plenerowej na Sublach
Konspekt lekcji mini siłowni na powietrzu .
U- Wykonywanie różnych siłowych form ruchu na przyrządach
S- siła, wytrzymałość
Warunki prowadzenia lekcji:
Miejsce: mini siłownia na powietrzu.
Liczba ćwiczących: ok. 12-19
Czas ćwiczeń: 45’
Przybory i przyrządy: sprzęt dostępny na mini siłowni na
powietrzu2014.03.06 (obszar 5) Mecz towarzyski
Spotkanie towarzyskie z piłki siatkowej dziewcząt z zaprzyjaźnionym Gimnazjum nr 2 pod opieką pani Ewy Glaz. Tym razem reprezentacja naszej szkoły po wyrównanej walce uległa gospodarzom 0:3. Skład zespołu: Izabela Waligórska, Weronika Marszałkiewicz, Paulina Kocur, Karolina Lisicka, Karolina Wysocka i Katarzyna Dobosz.
Turniej piłki nożnej chłopców zorganizowany przez pana Rafała Falkowskiego.
REGULAMIN ROZGRYWEK W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
- CEL
ROZGRYWEK:
-
popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży
-
wyłonienie najlepszej drużyny
- ORGANIZATOR: Gimnazjum nr 1 w Tychach – mgr Rafał Falkowski,
- Termin: Od 1.03.2014r. do 26.03.2014r. Finał: 26.03.2014r.
- Miejsce: Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 1.
- ZGŁOSZENIA: Zgłoszenia indywidualne zespołów – uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Tychach
- PRZEPISY I SYSTEM ROZGRYWEK:
- Zespoły występują w pięcioosobowych składach (bramkarz + 4 zawodników w polu) + maksymalnie 5 rezerwowych graczy.
- Zmiana zawodnika nie wymaga przerwy w grze z zachowaniem następujących warunków:
a)
zawodnik opuszczający boisko musi przekroczyć linię boczną w
strefie zmian jego drużyny,
b)
zawodnik wchodzący na boisko musi uczynić to również w obrębie
strefy zmian, ale nie wcześniej, niż zawodnik schodzący całkowicie przekroczy
linię boczną,
c)
zmiana jest dokonana, gdy zawodnik rezerwowy wejdzie na
boisko, od tego momentu staje się zawodnikiem grającym, a zawodnik, którego
zastąpił, przestaje nim być,
d)
bramkarz może zamienić się miejscami z zawodnikiem z pola,
jednak może nastąpić to w czasie przerwy w grze i zawsze za zgodą sędziego,
- Czas gry 2 x 10 min plus 5 min przerwa.
- Zawodnicy występują w obuwiu przeznaczonym do gry na nawierzchni tartanowej.
- Zawodnik nie może nosić na sobie czegokolwiek, co mogłoby zagrozić bezpieczeństwu innych zawodników (łańcuszki, zegarki, kolczyki itp.).
- Gra niedozwolona i niesportowe zachowanie:
a)
rzut wolny bezpośredni jest przyznawany drużynie przeciwnej,
jeśli zawodnik popełni jedno z następujących przewinień:
-
kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika,
-
podstawia lub usiłuje podstawić nogę przeciwnikowi,
-
skacze na przeciwnika,
-
atakuje (nawet barkiem) przeciwnika
-
uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika,
-
popycha przeciwnika,
-
przytrzymuje przeciwnika,
-
pluje na przeciwnika
-
za pomocą wślizgu atakuje piłkę będącą w posiadaniu
przeciwnika
-
rozmyślnie dotyka piłki ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym
polu karnym)
b)
rzut wolny pośredni jest przyznawany drużynie przeciwnej,
jeśli zawodnik popełni jedno z następujących przewinień:
-
gra w sposób niebezpieczny (nakładka)
-
celowo przeszkadza przeciwnikowi w poruszaniu się (bez zamiaru
zagrania piłki),
-
przeszkadza bramkarzowi w uwolnieniu piłki z rąk,
-
bramkarz we własnym polu karnym dotyka piłki lub zagrywa ja
rękami po rozmyślnym kopnięciu jej do niego przez współpartnera;
c)
zawodnik otrzymuje karę 2-minutową, jeżeli popełni jedno z
następujących przewinień: (jeżeli w okresie kary 2 minutowej: drużyna ukaranego
utraci bramkę, automatycznie powraca on do gry):
- jest winny
niesportowego zachowania,
- słownie lub
czynnie demonstruje swoje niezadowolenie,
- uporczywie narusza
przepisy gry,
- wchodzi lub
powraca na boisko bez zgody sędziego,
- rozmyślnie
opuszcza pole gry bez zgody sędziego,
- Zawodnik jest wykluczony z gry, jeśli popełni jakiekolwiek z następujących przewinień:
- gra brutalnie
- pluje na
przeciwnika lub inną osobę
- zachowuje się
wybitnie niesportowo,
- używa ordynarnego,
obelżywego, znieważającego języka.
- jeżeli pozbawia
oczywistej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku
bramki, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym lub karnym (np. zagranie
piłki ręką we własnym polu karnym – nie dotyczy bramkarza).
- W przypadku wybitnie brutalnego zachowania decyzją sędziego zawodnik zostaje odsunięty od dalszej części turnieju.
- Rzut karny jest wykonywany z odległości 7 m.
- Rzut wolny:
- zawodnicy drużyny
atakującej mają prawo wykonać rzut wolny nie czekając na gwizdek sędziego,
- w przypadku, kiedy
zawodnicy drużyny atakującej domagają się odsunięcia przeciwnika na prawidłowa
odległość, sędzia zarządza rozpoczęcie gry „na gwizdek” (w tym czasie broniący
mają prawo do ustawienia muru),
- wszyscy
przeciwnicy powinni znajdować się, co najmniej 5 m od piłki, zanim zostanie ona
wprowadzona do gry,
- Żaden rzut wolny pośredni nie powinien być wykonywany z odległości mniejszej niż 5 m od linii bramkowej
- Rzut z autu przyznaje się drużynie przeciwnej z miejsca, gdzie piłka całym obwodem, na podłożu lub w powietrzu, przekroczyła linię boczną. Rzut z autu powinien być wykonywany z linii bocznej. Piłka z rzutu z autu zagrywana jest nogą z podłoża, podczas wykonywania piłka nie może znajdować się w ruchu. Jeżeli warunki wykonania zostaną naruszone, rzut przyznawany jest drużynie przeciwnej. Bramka nie może być uznana bezpośrednio z rzutu z autu.
- Jeżeli drużyna wykonująca rzut wolny będzie zwlekała z jego wykonaniem dłużej niż 4 s, sędzia powinien podyktować rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.
- Bramkarz trzymający piłkę w rękach ma 4 s na wznowienie gry.
- Bramka zdobyta równo z gwizdkiem nie zostaje zaliczona.
- Nie obowiązuje przepis o spalonym.
a)
Decyzje podjęte przez sędziów są ostateczne.
- W sytuacjach, które nie są opisane w regulaminie obowiązują przepisy PZPN. Sytuacje sporne rozstrzyga organizator.
- Zespoły rozgrywają mecze między sobą systemem każdy z każdym. Drużyny, które w grupie zajmą dwa pierwsze miejsca przechodzą do półfinału, gdzie rozgrywają wg klucza 1A – 2B, 2A – 1B. Po rozegraniu półfinału rozgrywany jest mecz o 3 miejsce, a następnie mecz finałowy.
- PUNKTACJA:
-
za wygrane spotkanie zespół otrzymuje – 3 pkt, za remis 1 pkt
za walkower i przegraną – 0 pkt
-
o kolejności miejsc decyduje w następującej kolejności:
- większa liczba
zdobytych punktów
- wynik meczu
bezpośredniego spotkania między zainteresowanymi drużynami, przy większej
ilości drużyn tworzy się dodatkową tabelę.
- różnica bramek
zdobytych do straconych
- większa liczba
strzelonych bramek
-
wybór: najlepszego bramkarza, najlepszego piłkarza,
-
wyłonienie króla strzelców (W przypadku równej liczby
strzelonych bramek królem strzelców zostaje zawodnik, którego drużyna zajęła
wyższe miejsce w turnieju.)
Tabela rozgrywek
Tabela rozgrywek
XXX
|
SPORTOWCY
|
GOL
|
JUNIORZY
|
PIORUN
|
IDOLE
|
PUNKTY
|
MIEJSCE
|
|
XXX
|
X
|
0:0
|
0:1
|
0:2
|
0:2
|
0:4
|
1
|
VI
|
SPORTOWCY
|
0:0
|
X
|
1:0
|
1:1
|
0:0
|
1:3
|
6
|
III
|
GOL
|
1:0
|
0:1
|
X
|
0:1
|
1:0
|
0:1
|
6
|
IV
|
JUNIORZY
|
2:0
|
0:0
|
1:0
|
X
|
3:1
|
0:1
|
10
|
II
|
PIORUN
|
2:0
|
0:0
|
0:1
|
1:3
|
X
|
0:2
|
2
|
V
|
IDOLE
|
4:0
|
3:1
|
1:0
|
1:0
|
2:0
|
X
|
15
|
I
|
2014.02.21 (obszar nr 6) Gry i zabawy w przedszkolu.
Uczennice naszego Gimnazjum przeprowadziły w Przedszkolu nr 10 gry i zabawy dla najmłodszych.
2013.02.05 (obszar 5) Zajęcia na lodowisku
Zajęcią na lodowisku wraz z Sylwią z Hongkong i Rhezą z Indonezji.
2014.01 (obszar 4)
Udział w kursie Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności narciarstwo zjazdowe
2014.01 (obszar 2) Doskonalenie jazdy na łyżwach w grach i zabawach na lodzie.
Zajęcia prowadzone przez pana Rafała Falkowskiego na lodowisku odkrytym przy OCS nr 8
SCENARIUSZ
LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Miejsce zajęć: lodowisko OCS nr8 w Tychach
TEMAT LEKCJI: Doskonalenie jazdy na
łyżwach w grach i zabawach na lodzie.
Cele szczegółowe:
Uczeń
poznaje nowe gry i zabawy- odkrywa swoje możliwości podczas zabaw na łyżwach;
odkrywa przyjemność z rywalizacji oraz współdziałania z partnerami z zespołu.
Zadania
szczegółowe w zakresie:
Sprawności
motorycznej-
uczeń poznaje ćwiczenia podnoszące poziom zwinności, szybkości, skracając czas
reakcji na bodźce i sygnały zewnętrzne;
Umiejętności- uczeń potrafi posługiwać
się kończynami dolnymi podczas wykonywania ćwiczeń na łyżwach, umie kierować
umiejętnie ruchami swojego ciała w zależności od sytuacji zewnętrznej;
Wiadomości- uczeń zna zasady
kulturalnego dopingu, wie, co to jest aktywność ruchowa;
Postawy- uczeń potrafi
współpracować w grupie, umie zastosować zdrowe zasady rywalizacji w stosunku do
siebie i innych. ( zasada fair play).
Ścieżka
edukacyjna:
edukacja
prozdrowotna: zabawy ruchowe, rekreacja.
Tok lekcji
|
Nazwa i opis ćwiczenia
|
Dozo-wanie
|
Uwagi organizacyjne.
|
I. Część
wstępna – 10’
|
|||
Organizacja lekcji.
|
Zbiórka- podanie tematu lekcji.
|
Zwrócenie uwagi na porządek i
przygotowanie zajęć
|
|
Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące do części
głównej
|
GRY I
ZABAWY OŻYWIAJĄCE
- berek na łyżwach, dwóch
uczniów wyznaczonych przez nauczyciela goni, reszta uczniów ucieka. Zmiana
goniącego następuje po dotknięciu uciekającego przez goniącego;
- jazda dookoła lodowiska: krążenie RR;
Zabawa Dzień i noc dwie drużyny ustawione
tyłem do siebie na środku lodowiska. Na hasło dzień członkowie tej drużyny odwracają się w stronę nocy i starają się ich dogonić.
|
Ok. 10’
|
Ćwiczenie
powtarzamy 4 x.
Ćwiczenie powtarzamy 5x.
|
II. Część
główna- 30’
|
|||
Gra
z akcentem szybkościowym.
Gra
z akcentem szybkościowym.
Gra z akcentem siłowym.
Zabawa z akcentem szybkościowo-orientacyjnym.
|
GRY I
ZABAWY DOSKONALĄCE JAZDĘ W PRZÓD
Wyścigi przodem
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, jazda do pachołka i z powrotem, Wyścig jest
ukończony, gdy ostatni zawodnik powróci na koniec szeregu.
Podaj- chwyć
Jazda
po prostej, chwyt piłeczki przy pierwszym pachołku zostawiamy przy ostatnim
pachołku.
Jazda slalomem
Jazda
slalomem pomiędzy pięcioma pachołkami, powrót po prostej.
GRY I
ZABAWY DOSKONALĄCE HAMOWANIE
Zabawa Baba Jaga
Reguły
zabawy tak jak w zabawie Raz , dwa, trzy Baba Jaga patrzy. Zawodnicy hamują
po odwróceniu się ucznia.
Zabawa „Zmień kolor”
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, jazda do pachołka zatrzymujemy się odwracamy
krążek, dalej jazda do następnego pachołka odwracamy krążek, powrót po
prostej
Zabawa „Stop”
Wszyscy ćwiczący poruszają się jazdą w przód na
długości lodowiska na sygnał muszą się jak najszybciej zatrzymać. Osoba,
która zatrzyma się ostatnia wykonuje 5 przysiadów
Bieg stonóg.
Drużyny
ustawione w dwóch rzędach, Każdy
trzyma swojego poprzednika za biodra. Na sygnał ”stonogi” okrążają pachołki i
wracają na miejsce.
Jazda dowolna- doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach
|
Powtórzenie
2x
Powtórzenie
2x
Powtórzenie
2x
Hamowanie pługiem i zwrotem.
Zabawę
powtarzamy 5 razy
Powtórzenie
2x
Zwrócić
uwagę na większą szybkość ćwiczących.
|
|
Część
końcowa 5’
|
|||
Ćwiczenia uspokajające.
|
ZABAWY
DOSKONALĄCE JAZDĘ W TYŁ.
Uczniowie
ustawieni w szeregu wykonują jazdę tyłem.
|
2’
|
Pokaz
wykonuje nauczyciel.
W
tym czasie niećwiczący zbierają sprzęt.
|
Zakończenie lekcji.
|
Podsumowanie
i omówienie zajęć. Ocena najaktywniejszych uczniów.
Zbiórka,
Pożegnanie okrzykiem
|
3’
|
2013.12.15-14 (obszar 4)
2013.12.13 (obszar 5) Tueniej "Piłkarzyków"
Turniej „Piłkarzyków” w Klubie Gimnazjalisty zorganizowany przez w ramach projektu przez Jakuba Woźniaka po czujnym okiem pana Janusza Szostaka.
W turnieju zwyciężyli następujący uczniowie:
W turnieju zwyciężyli następujący uczniowie:
I miejsce - Będkowski Michał 3c, Rybarczyk Patryk 3c
II miejsce - Kubisz Dawid 2c, Krupa Sebastian 2c
III miejsce - Stachura Wojciech 1a, Faulhaber Dominik 1a.2013.12.03 (obszar 5)
Wewnątrzszkolny turniej szachowy, którego zwycięzcy reprezentować bedą naszą szkołę w Gimnazjadzie powiatowej. Przeprowadzony przez Sandre Wiatr w ramach projektu pod opieką pana Janusza Szostaka.
miejsce I zajął Wojciech Stachura 1 a
miejsce II zajęła Sara Serrago 2 b
miejsce III zajął Mateusz Krumpolc 2 b
miejsce IV zajął Adrian Kowalski 2 a
Gratulujemy.miejsce I zajął Wojciech Stachura 1 a
miejsce II zajęła Sara Serrago 2 b
miejsce III zajął Mateusz Krumpolc 2 b
miejsce IV zajął Adrian Kowalski 2 a
2013.12.02 (obszar 5) Mecz towarzyski
Reprezentacja dziewcząt z naszego gimnazjum pod opieką pana Janusza Szostaka podejmowała w meczu piłki siatkowej Gimnazjum nr 11. Po zaciętej walce polegliśmy jednak 2:0.
2013.12 (obszar 1) Spartakiada w piłce koszykowej.
W grudniu w naszym gimnazjum na zajęciach odbyła sie spartakiada mająca na celu popularyzacjie piłki koszykowej i wyłonienie osób, które w najkrótszym czasie wykonaja test sprawnościowy.
Po rozgrzewce każda klasa przystąpiła do wykonania testu a najlepsze wyniki zostały opublikowane na tablicy ogłoszeń.
- Uczeń wykonujący zadanie, ustawia się na linii w odległości 10 m od kosza. Nauczyciel włącza stoper a uczeń rozpoczyna zadanie.
- Wykonuje bieg kozłując piłkę, omijając trzy pachołki rozstawione co 2 metry od siebie.
- Po ominięciu slalomem pachołków uczeń wykonuje rzut do kosza z biegu (dwutakt), następnie wykonuje zbiórkę piłki (rzuca tak długo, aż rzuci celnie).
- Po wykonaniu zbiórki, kozłuje piłkę, przemieszcza się na linię 10 metra (startu/mety), zawraca i wykonuje powtórzenie wszystkich elementów.
- Po wykonaniu ostatniego powtórzenia i dobiegnięciu z kozłowaną piłką na linię startu/mety, czas zostaje zatrzymany.
- Uczniowie wykonują pięciokrotne powtórzenie całej pętli.
Pamiętajmy.
* Liczy się całkowity czas wykonania testu (od momentu startu do momentu doprowadzenia piłki na linię startu/mety, po uprzednim prawidłowym wykonaniu wszystkich elementów testu)
* Jeśli uczeń wykona nieprawidłowo prowadzenie/kozłowanie piłki, piłka ominie pachołek, piłka po rzucie nie trafi do kosza, uczeń wykonuje wszystkie elementy testu, dopóki nie wykona ich prawidłowo, z uwzględnieniem tego iż czasu nie zatrzymujemy
* Uczeń ma prawo do 3 prób wykonania testu w całości, a nauczyciel notuje najlepszy wynik.
Na koniec lekcji nauczyciel ogłasza zwycięzcę, który nagradzany jest brawami.* Jeśli uczeń wykona nieprawidłowo prowadzenie/kozłowanie piłki, piłka ominie pachołek, piłka po rzucie nie trafi do kosza, uczeń wykonuje wszystkie elementy testu, dopóki nie wykona ich prawidłowo, z uwzględnieniem tego iż czasu nie zatrzymujemy
* Uczeń ma prawo do 3 prób wykonania testu w całości, a nauczyciel notuje najlepszy wynik.
2013.11.20 (obszar 5) Wewnątrzszkolnez Turniej Piłki Koszykowej dziewcząt.
W dniu 20.11.2013r przy dopingu publiczności odbył się finał Wewnątrzszkolnego Turnieju Piłki Koszykowej dziewcząt. Wśród zapalonych do walki zawodniczek rozegrała się ostra rywalizacja, która zakończyła się zwycięstwem drużyny z klasy 3d. Drugie miejsce zajęła klasa 3ac, a trzecie miejsc klasa 1a. Wszystkim zawodniczkom dziękuję za wzięcie udziału w tej sportowej rywalizacji a zwycięzcą gratuluje. Szczególne podziękowania dla Katarzyny Dobosz organizatorki tegoż turnieju oraz panu Januszowi Szostakowi.
Wewnątrzszkolny turniej tenisa stołowego zorganizowany przez pana Janusza Szostaka. Udział w zawodach wzięło 15 uczniów i po zaciętej rywalizacji tak przedstawia się tabela.
Ci uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Gimnazjadzie Powiatowej w Tenisie Stołowym chłopców, która odbędzie się 20.11.2013 r w Zespole Szkół nr 7 w Tychach (browarnik) o godzinie 9.00.
I miejsce - Ostolski Maciej 3e
II miejsce - Smoliński Mariusz 3e
III miejsce - Błąkała Szymon 3e
IV miejsce - Woszczyna Kamil 3eCi uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Gimnazjadzie Powiatowej w Tenisie Stołowym chłopców, która odbędzie się 20.11.2013 r w Zespole Szkół nr 7 w Tychach (browarnik) o godzinie 9.00.
Dziewczyny również rywalizowały w Szkolnym Turnieju Tenisa Stołowego w dniu 19.11.13r. zajmując miejsca:
I miejsce - Porszke Gabriela kl.2d
II miejsce - Popielewska Nicole kl.1b
III miejsce - Dobosz Katarzyna kl.3a
IV miejsce - Siankowska Monika kl.3a
2013.10.29 (obszar 6) "Mecz Gwiazd"
"Mecz Gwiazd" siatkówki, którym dopingowała liczna grupa młodzieży, której celem był pokazanie i zachęcenie przedszkolaków z Przedszkola Artystyczno - Sportowego do aktywnego kibicowania podczas trwania meczu. Dzieci wykazały duże zaangażowanie. Uczestnicy to: zawodnicy I ligi siatkówki w Tychach Jacek Pić i Damian Miller, Ci zawodnicy grali wraz z reprezentacja naszego gimnazjum przeciwko reprezentacji MOSiR Tychy. Wynik meczu niestety 2:1 dla naszego przeciwnika
2013.10 (obszar 2) Cykl zajęć z cheerleadingu.
Cykl zajęć z cheerleadingu prowadzone przec panią Sabinę Pluta-Kotas.
2013.09.21 (obszar 5) Wycieczka rowerowa
Cykl zajęć z cheerleadingu prowadzone przec panią Sabinę Pluta-Kotas.
Konspekt lekcji
Temat: Cheerleading- zasady tworzenia piramid dwójkowych, trójkowych,
tworzenie układu tanecznego.
·
Klasa, płeć: III, dziewczyny
·
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
·
Liczba uczniów: 10
·
Czas trwania: 45
·
Sprzęt: pompony, odtwarzacz CD, płyty z muzyką,
materace
1. Zdolności motoryczne:
koordynacja ruchowa, wzrokowa, wzmocnienie obręczy barkowej, tułowia i nóg
2. Wiadomości: uczeń zna zasadę
asekuracji siebie i innych podczas wykonywania piramid, uczeń zna wpływ ćwiczeń
z muzyką na zachowanie kondycji i dobrego samopoczucia, uczeń wie czym jest
cheerleading ,jak i gdzie powstał.
3. Umiejętność: uczeń potrafi
zachowywać równowagę podczas tworzenia piramid dwu, trzy i wieloosobowych,
uczeń potrafi przyjmować pozycję w piramidach grupowych bez narażania zdrowia innych,
uczeń potrafi dostosować własny ruch do rytmu,
4. Akcent wychowawczy: przyzwyczajenie do odpowiedzialności za
bezpieczeństwo własne
i współćwiczącego, wzajemne motywowanie do wysiłku,
wzmacnianie poczucia własnej wartości
CZĘŚĆ I ROZGRZEWKA
Uczennice wykonują
ćwiczenia z pomponami: biegi, podskoki, skipy, wymachy ramion, ramion i nóg.
Odbicia z odskoczni zeskok na stertę materacy, próba wykonania wyskoku z
rozkrokiem i ramionami skierowanymi w kierunku stóp, tzw. toe touch, wykonanie
przerzutów bokiem, przewrotów w przód i w tył
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Dobranie się w zespoły dwu i trzyosobowe. Tworzenie piramid:
dwójkowe:1. jedynka w leżeniu tyłem,
kolana ugięte, dwójka kładzie się na stopach jedynki twarzą do leżącej, chwyt
za ręce, uniesienie dwójki w górę do
wyprostu nóg dwójki, ręcę jedynki i dwójki w bok. 2. Jedynka w staniu z nogami
zgiętymi w kolanach, dwójka wchodzi stopami na uda jedynki, trzymając ręcę na
ramionach jedynki. Jedynka podtrzymuje uda dwójki. Dwójka przez wyprost nóg staje
na udach jedynki. Postawa końcowa jedynka jedna ręka trzyma udo dwójki, jedna
ręka w bok, dwójka ramiona w bok.
Piramidy trójkowe: zgodnie z inwencją i pomysłowością
ćwiczących.
Ostatnia część lekcji: nauka kroków, taniec- zgodnie z
inwencją ćwiczących i prowadzącego. (Jeden blok- 4 „ósemki”)
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Uspokojenie organizmu, streching
2013.09.21 (obszar 5) Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa na zamek w Chudowie zorganizowana przez pana Janusza Szostaka i panią Marzenę Gąsior.
Pomimo chłodnego poranka, ogromnej ilości błota na trasie dotarli do Bujakowa, gdzie była chwila na odpoczynek w pięknym ogrodzie przy Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie . Kolejnym punktem był już Zamek w Chudowie. W parku znajdującym się obok zamku, oprócz kilku miejsc, w których można coś niewyszukanego zjeść, znajdują się rzeźby przedstawiające najpopularniejsze, w naszej okolicy, demony. Ich portrety oraz opisy, które tam się znajdują, można zobaczyć klikając w demony .
Wycieczki odbywają się cyklicznie na jesień i wiosnę.
Zdjęcia z wcześniejszych wycieczek:
Rowerem do Pszczyny zdjęcie 1 zdjęcie 2
Rezerwat Przyrody w Ochojcu zdjęcie 1 zdjęcie 2
Zamek w Oświęcimiu zdobyty zdjęcie
Wycieczki odbywają się cyklicznie na jesień i wiosnę.
Zdjęcia z wcześniejszych wycieczek:
Rowerem do Pszczyny zdjęcie 1 zdjęcie 2
Rezerwat Przyrody w Ochojcu zdjęcie 1 zdjęcie 2
Zamek w Oświęcimiu zdobyty zdjęcie
Galeria
2013.09 (obszar 6) Gry i zabawy z dziećmi podczas Pikniku
Gry i zabawy z dziećmi podczas Pikniku przedszkolaka w Przedszkolu nr 10 w Tychach, w którym nasze Gimnazjum cyklicznie bierze udział.
2013.05 (obszar 6) Turniej o Puchar dyrektora Gimnazjum nr 1 w Tychach dla szkół podstawowych.
Turniej o Puchar dyrektora Gimnazjum nr 1 w Tychach dla szkół podstawowych. Turniej organizowany jest co roku, kolejne 06.05.2014r na boisku wielofunkcyjnym przy Gimnazjum nr 1.
Galeria z roku 2012/2013
2013/2014 (obszar 8) Siatkówka dla dorosłych
W każdy poniedziałek na sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 1 odbywaja się zajęcia z siatkówki dla nauczycieli i rodziców uczniów naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy.
2013/2014 (obszar 8) Kształtowanie sprawności motorycznych z wykożystaniem muzyki
W każdą środę o godzinie 17.45 odbywają się zajęcia fitness dla mam i córek.
Serdecznie zapraszamy.
Zajęcia prowadzone przez panią Sabinę Pluta-Kotas
Konspekt lekcji
Temat: Kształtowanie sprawności motorycznych z wykorzystaniem muzyki.
Cele główne: kształcenie wytrzymałości biegowej, skoczności, poprawa kondycji, zachęcenie do podejmowania wysiłku fizycznego z wykorzystaniem dostępnych programów treningowych.
1. Zdolności motoryczne: wytrzymałość, siła eksplozywna- skoczność, szybkość
2. Wiadomości: uczeń wie jak wykonać pomiar tętna i jakie jest prawidłowe tętno w swoim przedziale wiekowym w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, potrafi określić możliwości swojego organizmu, wie kiedy odpoczywać w czasie ćwiczeń, a kiedy i na ile obciążać organizm
3. Akcent wychowawczy: wzajemne motywowanie do wysiłku, wzmacnianie poczucia własnej wartości
· Klasa, płeć: II, dziewczyny
· Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
· Liczba uczniów: 20
· Czas trwania: 45
· Sprzęt: projektor, laptop, nagłośnienie, płyty z ćwiczeniami
SCENARIUSZ NA PODSTAWIE PROGRAMU TRENINGOWEGO „INSANITY”- CZĘŚĆ PLYOMETRIC CARDIO CIRCUIT
CZĘŚĆ I:
ROZGRZEWKA:
1. bieg
2. „pajacyki”
3. podnoszenie kolan „na zewnątrz”
4. dwa małe kroki do boku w PS i podniesienie kolana w górę (LN) do boku, to samo w LS
5. skip C, skip A
6. bieg z nogami wyprostowanymi w kolanach, stopy wyrzucamy w przód, RR przed sobą skrzyżnie- naprzemienne ruchy
ĆWCZENIA POWTRZAMY OD POCZĄTKU JESZCZE DWA RAZY, KAŻDA SERIA POWINNA BYĆ WYKONYWANA SZYBCIEJ
STRECHING- ROZCIĄGANIE:
1. w pozycji stojącej: wdech nosem i wydech ustami, wdech RR bokiem w góre, wydech- w dół 3x
2. pozycja w rozkroku, skłon w przód- kolana wyprostowane, RR przed sobą
3. półprzysiad na PN, RR bez zmian- wytrzymanie, zmiana strony
4. wypad PN w przód, RR przed sobą- wytrzymać
5. wyprost PN, zmniejszenie rozkroku, skłon do PN
6. wyprost LN w tył (kąt 90 stopni do PN), opieramy rr na podłodze
7. lekkie ugięcie PN, przyciągnięcie LN do PN i wyprost LN i PN (do pozycji w poprzedniego ćwiczenia), rr oparte cały czas na podłodze
8. przysiad na PN, LN wyprostowana w kolanie, palce ln uniesione w góre, rr na podłodze przed sobą
9. ćwiczenia 4-8 na drugą nogę
30 SEKUND PRZERWY
CZĘŚĆ II
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. bieg 3 kroki z dotknięciem podłogi, zmiana kierunku biegu- dotknięcie podłogi- 45 sekund
2. przysiad, podskokiem do postawy zasadniczej i powrót do przysiadu- 45 sekund
3. bieg z wysokim unoszeniem kolan, ręce naprzemiennie w górę (tak jak do wspinaczki po ściance) – 45 sekund
4. półprzysiad ze nn i kolanami złączonymi, podskok w PS- półprzysiad, podskok w LS- półprzysiad – 45 sekund
30 SEKUND ODPOCZYNKU
CWICZENIA 1-4 POWTARZAMY JESZCZE W DWÓCH SERIACH, POMIĘDZY NIMI 30 SEKUND ODPOCZYNKU
na koniec trzeciej serii:
5. wykrok PN w przód, podskokami zmiany nóg, RR wyprostowane, wzdłuż tułowia, poruszają się jak do biegu – 60 sekund
6. NN w rozkroku, kolana lekko ugięte, rr przed sobą ugięte lekko w łokciach- szybkie unoszenie nn, na sygnał obrót o 90 stopni w lewo, powrót, potem obót o 90 stopni w prawo, powrót, bieg w PS, bieg w LS, bieg w przód, bieg w tył, sprint w miejscu- 90 sekund
30 SEKUND PRZERWY
1. przysiad, rr dotykaja podłogi, wyskok w górę, ręce jak do rzutu piłką do kosza- 45 sekund
2. z postawy zasadniczej RR w górze, do podporu przodem, wykonanie 4 „pompek”, powrót do pozycji wyjściowej
3. w podporze, bieg z unoszeniem naprzemiennie kolan do klatki piersiowej
4. w podporze, podskokiem obunóż przejście do przysiadu z rr na podłodze, powrót do podporu ( kolana starają się dotknąć łokcia raz LR raz PR)
5. w podporze, przejście podskokiem obunóż do przysiadu z rr na podłodze, podskokiem przejście do pozycji wyjściowej
30 SEKUND PRZERWY
ĆWICZENIA 1-5 POWTARZAMY JESZCZE DWUKROTNIE, POMIĘDZY KAŻDĄ SERIA 30 SEKUND ODPOCZYNKU
na koniec trzeciej serii:
6. postawa w rozkroku, kolana lekko ugięte, naprzemienne „uderzenia” pięścią pr i lr w przód w szybkim tempie- 45 sekund
7. postawa j/w, podskokiem do skrzyżowania nóg, PR w górze, LR na biodrze, podskokiem do postawy wyjściowej i podskokiem zamiana ustawienia nn i RR – 45 sekund
8. postawa w rozkroku, kolana ugięte, wykonywanie rękami tzw. „haków”- 45 sekund
9. postawa j/w, naprzemienne wyciąganie rąk w przód – 45 sekund
30 SEKUND PRZERWY
CZĘŚĆ III:
USPOKOJENIE ORGANIZMU
STRECHING JAK W CZĘŚCI PIERWSZEJSzkoła Promujaca Zdrowie
- Ewa
Glaz, Janusz Szostak – Jak przeciwdziałać dyskryminacji i
wykluczeniu w szkole/klasie
-
Ania Łazarska, Daniela Skwara – Terapia sztuką – sztuka terapii
-
Justyna Szmajduch, Magdalena Ciwis, I. Wiącek – Rozmaitości
teatralne w szkole
- M.
Gąsior – Jak zachęcić uczniów do nauki
-
Sabina Pluta – Kotas - Interwencja kryzysowa w pigułce
-
Małgorzata Woźniak - Prawo w oświacie
2013 grudzień
Przystępujemy do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyc każdy może" organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
Akcja "Ćwiczyć każdy może"